19 Najlepszych Muzeów w Warszawie

Planujecie kulturalne zwiedzanie Warszawy, ale nie wiecie, od czego zacząć? Stolica ma dziesiątki świetnych muzeów – od klasycznych galerii ze znanymi dziełami mistrzów po nowoczesne przestrzenie interaktywne, gdzie można własnoręcznie dotknąć eksponatów.

Stworzyliśmy ranking najciekawszych muzeów, które naprawdę warto zobaczyć, nawet jeśli spędzacie w mieście tylko parę dni.

A jeśli chcecie poznać Warszawę jeszcze lepiej, zerknijcie do naszych przewodników po mieście na 1 i 2 dni oraz zestawienia najciekawszych wycieczek po stolicy.

1. Muzeum Narodowe

Większość osób zaczyna zwiedzanie Muzeum Narodowego od Galerii Faras, gdzie mieści się największa w Europie kolekcja nubijskiego malarstwa chrześcijańskiego.

Ekspozycja rozciąga się na pięciu piętrach modernistycznego budynku, który powstał według projektu Tadeusza Tołwińskiego w 1938 roku. W dziale egipskim czekają na nas starożytne papirusy i posągi, zaś w części poświęconej sztuce średniowiecznej możemy podziwiać ołtarze i malarstwo religijne z Europy Środkowej.

Zwiedzający chwalą sobie prosty system zwiedzania – muzeum udostępnia darmowy audioguide na swojej stronie oraz mapy z trasami na godzinę lub dwie. Żeby dokładnie obejrzeć wszystkie 830 tysięcy eksponatów, trzeba zarezerwować sobie co najmniej 2-3 godziny.

Polską sztukę XX wieku reprezentują dzieła takich mistrzów jak Matejko, Wyspiański, Boznańska czy Kossak. W galerii sztuki wschodniej znajdziemy skarby z Chin, Japonii i Indii.

We wtorki można wejść za darmo, ale wtedy bywa naprawdę tłoczno przez wycieczki. Studenci do 26 lat płacą symboliczną złotówkę. Muzeum działa od wtorku do niedzieli między 10:00 a 18:00.

Poza główną siedzibą przy Alejach Jerozolimskich muzeum ma jeszcze cztery filie: Muzeum Plakatu w Wilanowie, Muzeum Rzeźby w Królikarni, Muzeum Wnętrz w Otwocku i Muzeum w Nieborowie.

2. Muzeum Powstania Warszawskiego

76 dni powstańczego oporu zamieniło się w 3000 metrów kwadratowych żywej historii w dawnej elektrowni tramwajowej. Muzeum Powstania Warszawskiego działa od 2004 roku i zgromadziło już ponad 30 000 pamiątek – od broni i mundurów po prywatne listy i zdjęcia powstańców.

Na parterze można zobaczyć pracujące zabytkowe drukarki z lat 40., które wciąż drukują kopie gazet i ulotek z czasów powstania. Zwiedzający wędrują po granitowej kostce między ruinami, a atmosferę wojennej Warszawy oddają dźwięki, światła i multimedialne instalacje.

W sali „Małego Powstańca” dzieci poznają historię przez zabawę – mogą się wcielić w sanitariusza czy listonosza i pobawić się replikami zabawek z tamtych czasów.

Sercem ekspozycji jest stalowy monument przebijający wszystkie piętra. Dochodzi z niego bicie serca – symbol życia miasta w 1944 roku. W windzie na pierwsze piętro można obejrzeć kolekcję powstańczych opasek.

Na górze czeka na nas odtworzony kanał powstańczy z efektami dźwiękowymi i świetlnymi. Stoi tam też naturalnej wielkości replika Liberatora B-24J i wystawa o pomocy aliantów.

W Parku Wolności znajduje się Mur Pamięci z nazwiskami 11 000 poległych powstańców oraz ważący 200 kilo dzwon „Monter”.

Muzeum jest czynne codziennie, w poniedziałki wstęp wolny. Na porządne zwiedzanie trzeba przeznaczyć minimum półtorej godziny. Warto przyjść zaraz po otwarciu, żeby uniknąć kolejek.

3. Centrum Nauki Kopernik

Za robotem-przewodnikiem przy wejściu rozciąga się trzypiętrowa przestrzeń z ponad 450 interaktywnymi eksponatami.

Centrum jest podzielone na różne strefy, gdzie można samemu eksperymentować z prądem, światłem, dźwiękiem i innymi zjawiskami fizycznymi. W Planetarium „Niebo Kopernika”, do którego wchodzi się osobnym wejściem z prawej strony budynku, można obejrzeć pokazy po polsku z angielskimi audioguide’ami.

Na spokojne zwiedzanie warto zarezerwować 2-3 godziny, a bilety najlepiej kupić online kilka dni wcześniej.

Na ostatnim piętrze działa fajna kawiarnia z kanapkami, ciastkami i kawą – idealne miejsce na przerwę między eksperymentami. Parter świetnie sprawdza się dla dzieci, a wyższe piętra bardziej dla dorosłych. W całym centrum są dystrybutory z wodą do picia i zadbane toalety.

4. POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum POLIN w Warszawie to nie zwykła lekcja historii za szkłem – tutaj można zanurzyć się w tysiącletniej opowieści o polskich Żydach dzięki interaktywnym ekspozycjom.

Osiem galerii prowadzi nas przez najważniejsze momenty – od pierwszych żydowskich osad aż po dzień dzisiejszy. Możemy między innymi przejść się po wiernie odtworzonej ulicy przedwojennej dzielnicy żydowskiej i zobaczyć synagogę w skali 1:1.

Na spokojne zwiedzanie całości trzeba zarezerwować sobie 3-4 godziny. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z ciekawych warsztatów i programów edukacyjnych.

Nowoczesny budynek muzeum, dzieło fińskich architektów, zdobył sporo prestiżowych nagród. W środku czekają przestronne sale z dobrze przemyślanym układem i wygodnymi miejscami do odpoczynku. Cały obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W czwartki wstęp jest za darmo. W muzealnym sklepiku znajdziemy książki i pamiątki związane z tematyką żydowską, a w restauracji „Warsze” można spróbować tradycyjnych dań kuchni żydowskiej.

POLIN stoi na Muranowie – w dawnej dzielnicy żydowskiej. Tuż obok znajdują się ważne miejsca pamięci: Pomnik Bohaterów Getta, pomnik Jana Karskiego i bunkier Anielewicza.

5. Muzeum Geologiczne

Warszawskie Muzeum Geologiczne zabiera nas w podróż przez dzieje Ziemi, pokazując 4500 eksponatów zebranych przez 100 lat.

Na ośmiu wystawach możemy poznać geologiczną historię Polski i obejrzeć wspaniałą kolekcję minerałów z całego świata. Prawdziwymi gwiazdami ekspozycji są szkielety zwierząt z epoki lodowcowej – mamuty, włochate nosorożce i niedźwiedzie jaskiniowe.

Nie sposób przejść obojętnie obok skamieniałych śladów dinozaurów z Gór Świętokrzyskich czy modelu polskiego dilofozaura w naturalnej wielkości. Do tego są tu świetne makiety pustyni i jaskini, które pomagają zrozumieć procesy geologiczne.

Muzeum znajdziemy przy Rakowieckiej 4, a wstęp jest darmowy przez cały tydzień oprócz sobót. Wystawa jest tak zrobiona, że bawią się tu świetnie zarówno dzieci zafascynowane dinozaurami, jak i dorośli pasjonaci geologii.

W zbiorach można zobaczyć różne skały pokazujące jak powstaje węgiel, a także przepiękne kamienie szlachetne – agaty, rubiny i ametysty. To miejsce dokumentuje geologiczne bogactwo Polski, a dodatkowe materiały naukowe znajdziemy też w oddziałach regionalnych.

6. Zamek Królewski

Zamek Królewski w Warszawie to kolejna fascynująca odsłona polskiej historii. Budynek, który Niemcy zrównali z ziemią podczas wojny, odbudowano z pietyzmem, korzystając ze starych miniatur i zdjęć.

Na początku zwiedzania dostajemy bezpłatny audioprzewodnik, dzięki któremu możemy w swoim tempie odkrywać sale z dziełami Rembrandta i Bacciarellego. W Apartamentach Królewskich czekają na nas insygnia Stanisława Augusta Poniatowskiego i urna kryjąca serce Tadeusza Kościuszki.

Galeria Lanckorońskich kusi wspaniałymi obrazami, a w Sali Tronowej możemy podziwiać ręcznie robione piece majolikowe. Między zwiedzaniem warto wpaść do przytulnej kawiarenki z widokiem na kameralny ogród.

Co środę wejście na stałe wystawy jest za darmo. Zbiory ciągle się powiększają – nawet jeśli ktoś był tu 15 lat temu, na pewno znajdzie coś nowego.

7. Muzeum Wojska Polskiego

W nowym Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej czeka na nas prawie tysiąc lat wojskowej historii. Ekspozycja prowadzi nas od średniowiecznych mieczy aż po sowieckie czołgi T-34, pokazując jak zmieniało się uzbrojenie na przestrzeni wieków.

Dzięki wygodnemu bezpłatnemu przewodnikowi audio w telefonie możemy spokojnie obejrzeć wszystkie eksponaty w około 2 godziny. Na zewnątrz stoi sprzęt pancerny, który można oglądać za darmo. W środku szczególne wrażenie robi kolekcja historycznych mundurów i broni, świetnie wyeksponowana w nowoczesnym budynku z multimedialnymi salami.

W czwartki nie płacimy za wstęp. Część sal jeszcze czeka na nowe wystawy. Ekspozycja pokazuje wszystkie najważniejsze wydarzenia z polskiej historii wojskowej, choć niektórym zwiedzającym brakuje więcej szczegółów o dowódcach.

8. Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek

W warszawskim Muzeum Domków dla Lalek, Gier i Zabawek prawdziwą perełką jest kolekcja 150 miniaturowych domków z pieczołowicie wykonanymi mebelkami i wnętrzami z różnych epok.

Wystawa stała składa się z czterech części: domki dla lalek z dawnych czasów, zabawki o tematyce religijnej, lalki z całego świata i polskie gry z XX wieku. Sporo zwiedzających zwraca uwagę na wyjątkową kolekcję zabawek religijnych, której próżno szukać w innych muzeach.

Muzeum ciągle się rozrasta – aktualnie powstają nowe sale wystawowe. W budynku jest szatnia, toaleta, sklepik z pamiątkami, gdzie można kupić kolekcjonerskie miniatury, a główna sala jest dostosowana do potrzeb osób na wózkach.

9. Muzeum Warszawy

W zakamarkach warszawskiego Muzeum, które mieści się w 11 odnowionych kamieniczkach przy Rynku Starego Miasta, można zobaczyć fascynującą opowieść o rozwoju stolicy od XIV wieku po dziś dzień.

Pięć pięter muzeum to podróż przez historię miasta – od starych zegarów i medali po mapy, stroje i pocztówki. Każdy eksponat ma dokładny opis po polsku i po angielsku.

Muzeum dba o wygodę zwiedzających: są toalety na każdym piętrze, można odpocząć w kawiarence, a wisienką na torcie jest taras widokowy na ostatnim piętrze, skąd rozpościera się widok na Rynek.

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli, a w czwartki wstęp jest za darmo.

10. Muzeum Flipperów

Ponad setka automatów w Muzeum Flipperów przenosi nas prosto w złotą erę gier arcade. Znajdziemy tu zarówno klasyczne flippery z lat 30., jak i kultowe automaty z lat 80. – Mortal Kombat 4, Pac Man czy Street Fighter.

Najfajniejsze jest to, że na wszystkich 60 działających automatach można grać bez dodatkowych opłat. Wśród nich są takie hity jak Twilight Zone, Terminator 2, Batman Forever czy The Addams Family.

Sprzęt jest w świetnym stanie – większość maszyn działa jak należy dzięki regularnej konserwacji. Oprócz grania można też posłuchać ciekawostek o historii flipperów podczas oprowadzania z przewodnikiem.

Ludzie często spędzają tu 2-3 godziny, przechodząc od jednej gry do drugiej. Bilet jest ważny cały dzień, więc można wyjść i wrócić.

Jest też bar z napojami i przekąskami oraz fajny ogródek, gdzie można złapać oddech.

11. Muzeum Katyńskie

Muzeum Katyńskie opowiada tragiczną historię lat 1939-1940, kiedy w sowieckich obozach i więzieniach zginęło 22 tysiące polskich jeńców.

Każdy przedmiot w muzeum – czy to rzeczy osobiste, czy dokumenty – jest świadectwem tamtych wydarzeń, tworząc wyjątkową w skali światowej ekspozycję wojenną.

Muzeum ma szczególne podejście do pamięci: każdej ofierze poświęca się osobną uwagę poprzez zgromadzone pamiątki i historie.

Warto zapoznać się z pracami Józefa Czapskiego – świadka tych wydarzeń, który prowadził własne śledztwo. Żeby dobrze zrozumieć całość, najlepiej zarezerwować sobie sporo czasu i wziąć audioguide.

12. Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka

W Centrum Pieniądza NBP (wstęp bezpłatny) czeka na ciebie prawdziwa przygoda ze światem finansów – możesz własnoręcznie podnieść sztabkę złota czy zajrzeć do prawdziwego skarbca bankowego.

Muzeum ma w swojej kolekcji 4000 eksponatów rozlokowanych na 2000 m². Znajdziesz tu monety sprzed ponad tysiąca lat, a nawet wyjątkową monetę ważącą aż 22 kg. Na 250 stanowiskach multimedialnych można prześledzić fascynującą podróż pieniądza – od starożytności po dzisiejsze płatności smartfonem.

Dzieciaki uwielbiają projektować własne karty bankowe i brać udział w quizach finansowych. Podczas półtoragodzinnego zwiedzania przechodzi się przez 16 tematycznych sal pokazujących, jak zmieniały się sposoby płacenia.

Można wybierać spośród 26 różnych programów edukacyjnych – jest coś dla każdego, od uczniów po dorosłych. W godzinach szczytu trzeba poczekać nawet pół godziny, ale zwiedzający zgodnie twierdzą, że warto.

13. Muzeum Farmacji

W starej warszawskiej aptece mieści się niezwykła kolekcja 7000 farmaceutycznych skarbów. Muzeum Farmacji przenosi nas w czasie do XIX wieku – można tu zobaczyć odtworzone wnętrze dawnej apteki z oryginalnymi meblami, sprzętami i naczyniami.

Wystawa skupia się głównie na historii lekarstw, trucizn i środków odurzających. Jest też sala poświęcona medycynie Dalekiego Wschodu, gdzie poznasz tradycyjne metody lecznicze Chin i Japonii.

Biblioteka muzeum to prawdziwa skarbnica wiedzy – 4000 rzadkich książek o farmacji, z których mogą korzystać naukowcy. Większość zbiorów to dary od farmaceutów, którzy od ponad 30 lat aktywnie wspierają muzeum.

14. Narodowe Muzeum Techniki

W Narodowym Muzeum Techniki zobaczysz wszystko: od wielkich komputerów o mocy 140 kW po motocykle poustawiane jeden nad drugim – to prawdziwa skarbnica polskiej myśli technicznej.

Główna wystawa pokazuje, jak rozwijał się transport, komputery i nauka w Polsce. W dziale komputerowym można zobaczyć, jak od liczydła doszliśmy do pierwszych komputerów. Jest też imponująca kolekcja samochodów – prawdziwe perełki polskiej motoryzacji.

15. Muzeum Azji i Pacyfiku

Muzeum Azji i Pacyfiku to ponad 23 000 fascynujących eksponatów – od indonezyjskiej broni po maski z Tybetu. Wszystko zaczęło się od kolekcji dyplomaty Andrzeja Wawrzyniaka, który przez 9 lat pracy w Indonezji zebrał ponad 4000 przedmiotów.

Co jakiś czas odbywają się tu ciekawe warsztaty – można spróbować pisania na liściach palmowych albo poznać inne azjatyckie techniki pod okiem prawdziwych znawców.

Choć muzeum ma tylko trzy sale, każdy eksponat jest starannie wybrany, a pomocna obsługa chętnie wszystko wyjaśni. Jest też niewielki sklepik z książkami o Azji i przyjemna kawiarenka.

16. Muzeum Więzienia Pawiak

Przed muzeum stoi przejmujący pomnik – uschłe drzewo z metalowymi tabliczkami, na których wyryto nazwiska ofiar.

Muzeum Pawiak znajduje się w miejscu dawnego niemieckiego więzienia, gdzie w latach 1939-1944 więziono i zabijano tysiące Polaków. Można tu zobaczyć odtworzone cele z oryginalnymi elementami – kratami, zawiasami i zamkami znalezionymi w ruinach.

Na dziedzińcu marmurowe płyty znaczą miejsca szczególne – wejście do kostnicy, wagę, gdzie publicznie wykonywano wyroki śmierci, miejsce, gdzie więźniowie musieli czołgać się po rozżarzonym popiele. Muzeum nie jest duże, ale kryje wstrząsające historie więźniów i dokumenty z tamtych czasów.

17. Muzeum Życia w PRL

Za drzwiami dawnej fabryki PZO kryje się 260 metrów kwadratowych żywej historii Polski Ludowej. Mieszkania zostały urządzone z dbałością o każdy szczegół epoki: znajdziecie tu wszystko, od kultowej pralki „Frania” po gramofon „Bambino” i nieśmiertelnego malucha.

Muzeum nie tylko pokazuje przedmioty z tamtych lat, ale też opowiada o dziwnych paradoksach epoki – pustych sklepach z kilometrowymi kolejkami i tętniącym życiem kulturalnym w kawiarniach mimo wszechobecnych niedoborów. Goście uwielbiają zwłaszcza to, że mogą nie tylko popatrzeć na eksponaty, ale też przysiąść w stylowej kawiarence rodem z PRL-u.

Choć kolekcja nie jest ogromna, świetnie pokazuje zarówno trudy życia w socjalizmie, jak i niesamowitą kreatywność ówczesnych Polaków w radzeniu sobie z nimi.

18. Państwowe Muzeum Etnograficzne

Gdy wchodzisz do Muzeum Etnograficznego, od razu słyszysz dźwięk tradycyjnych polskich dud – to pierwszy z tysięcy eksponatów zbieranych tu od 1888 roku.

Siedem pięter muzeum wypełniają nie tylko polskie stroje ludowe i przedmioty codziennego użytku, ale też ciekawostki z całego świata. Najmłodsi mogą wziąć udział w fajnych zajęciach interaktywnych, gdzie poznają zwyczaje różnych kultur.

Warto też zerknąć na wystawy czasowe – niedawno pokazywane prace Magdaleny Szummer przyciągnęły tłumy zwiedzających. Dla badaczy gratką jest biblioteka z rzadkimi publikacjami etnograficznymi.

19. Muzeum Polskiej Wódki

W Muzeum Polskiej Wódki w godzinę dowiesz się wszystkiego o produkcji naszego narodowego trunku – od wyboru składników po nowoczesne metody destylacji. Mieści się ono w dawnej fabryce „Koneser”, gdzie przez lata powstawały słynne Wyborowa i Luksusowa.

Możesz samodzielnie poznać każdy etap produkcji wódki dzięki interaktywnym stanowiskom, a przewodnicy podczas degustacji opowiedzą ci o różnicach między poszczególnymi rodzajami. Do wyboru są standardowe zwiedzanie z degustacją 3-4 rodzajów wódki lub pakiet rozszerzony z kolacją w restauracji.

Nad wyglądem muzeum pracował znany projektant Andrzej Pągowski wraz ze studiem Nizio Design International.

Dariusz Poźniak
Dariusz Poźniak

Dariusz Poźniak - warszawski wszędobylski, który zna każdy zakamarek stolicy. Od historycznych perełek po najnowsze trendy - Dariusz wie, co w Warszawie najlepsze. Twórca bloga Najlepsze w Warszawie.