Będziesz w Warszawie tylko jeden dzień, ale chcesz poznać miasto? Ta trasa poprowadzi Cię przez główne atrakcje polskiej stolicy w około 10 godzin. Od średniowiecznych uliczek Starego Miasta po nowoczesne wieżowce, od królewskich parków po tętniące życiem dzielnice – zobaczysz, jak Warszawa zmieniała się na przestrzeni wieków.
Trasa jest przewidziana na ciepłą porę roku lub łagodną zimę. Należy rozpocząć nie później niż o 9 rano, po wcześniejszym śniadaniu. Całą trasę można przejść piechotą – to najlepszy sposób, aby poczuć atmosferę miasta. Jeśli się zmęczysz, w pobliżu każdego punktu trasy znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Bilet dobowy pomoże zaoszczędzić siły, choć stracisz część miejskich widoków.
Miłośnicy szybkiego zwiedzania przejdą całą trasę. Jeśli wolisz spokojne spacery i dokładne poznawanie każdego miejsca – być może będziesz musiał pominąć kilka punktów.
Pod koniec dnia stworzysz własne wyobrażenie o Warszawie – mieście, które za każdym razem podnosiło się z ruin i stawało się jeszcze silniejsze. Trasa nadaje się zarówno dla indywidualnych podróżników, jak i małych grup. Zaczynamy?
A jeśli chcesz lepiej poznać miasto, przygotowaliśmy dla Ciebie listę najlepszych warszawskich restauracji, kawiarni i muzeów.
1. Stare Miasto (09:00-10:45)


Rozpocznij poznawanie Warszawy od Starego Miasta, do którego najwygodniej dotrzeć metrem do stacji Ratusz Arsenał. Po pięciu minutach spaceru znajdziesz się na Rynku Starego Miasta – centralnym punkcie dzielnicy historycznej. Wokół rynku stoją kamienice kupieckie z XVI-XVII wieku, w których obecnie mieszczą się kawiarnie i sklepy z pamiątkami.
W centrum spotkasz symbol miasta – posąg Syrenki z mieczem i tarczą.


Z rynku przejdź do Zamku Królewskiego, w którym znajduje się imponująca kolekcja obrazów, w tym dzieła Rembrandta. Przy wejściu do zamku wznosi się Kolumna Zygmunta III – pierwszego króla, który uczynił Warszawę stolicą.


Koniecznie zajrzyj do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana – tutaj koronowano polskich monarchów. W kilku kamienicach przy Rynku mieści się Muzeum Warszawy, gdzie można poznać historię miasta.
Zwiedzanie głównych atrakcji dzielnicy zajmie około dwóch godzin. Polecam rozpocząć trasę wcześnie rano, kiedy nie ma jeszcze tłumów turystów, a lokalne kawiarnie właśnie otwierają się na śniadanie.
2. Fortyfikacje miejskie (10:45-11:30)


Po Starym Mieście przejdź się śladami obronnych zabytków średniowiecznej Warszawy. Barbakan – główna fortyfikacja północnej części miasta – został zbudowany w 1548 roku i łączył Stare Miasto z Nowym.
Przejdź się po galerii okrężnej, skąd strzelcy niegdyś bronili miasta. Mury miejskie, częściowo odbudowane po wojnie, ciągną się na 200 metrów wzdłuż ulicy Podwale. Można tu zobaczyć oryginalne fragmenty murów z XIV wieku.

Przy Barbakanie znajduje się pomnik Jana Kilińskiego – szewca, który stanął na czele powstania przeciwko wojskom rosyjskim w 1794 roku. W ciepłe dni przy murach często występują uliczni muzycy i artyści – świetna okazja do zrobienia klimatycznych zdjęć.
Między basztami zachowały się wąskie przejścia – poterny, przez które obrońcy mogli niepostrzeżenie opuścić fortyfikacje. Wejdź na punkt widokowy jednej z baszt – stąd rozciąga się panorama Starego Miasta i widać, jak harmonijnie dawne fortyfikacje wpisały się we współczesną Warszawę.
W 45 minut zdążysz nie tylko obejrzeć wszystkie obiekty, ale także posłuchać ulicznych muzyków. W szczycie sezonu zalecam przyjść wcześniej, aby uniknąć tłumów turystów.
3. Krakowskie Przedmieście (11:30-12:30)


Po zobaczeniu średniowiecznych murów traficie na Krakowskie Przedmieście – jedną z najważniejszych ulic Warszawy. Każdy budynek ma tu swoją historię: od dostojnego Pałacu Prezydenckiego, gdzie podpisywano najważniejsze dokumenty państwowe, po kameralną ławeczkę z muzyką Chopina.


Zacznijcie od kościoła św. Anny, gdzie często można posłuchać koncertów organowych. Przy pomniku Kopernika koniecznie zróbcie sobie zdjęcie, trzymając jego wypolerowany globus – to taka lokalna tradycja.


Warto zerknąć za żelazne bramy Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie kształciło się wielu znanych Polaków.
W kościele Świętego Krzyża poszukajcie urny z sercem Chopina, która jest wmurowana w jedną z kolumn. Muzyczny akcent znajdziecie też przy multimedialnej ławeczce – wystarczy nacisnąć przycisk, żeby posłuchać utworów wielkiego kompozytora.
Na rogach kamienic znajdziecie tablice ze starymi zdjęciami – fajnie jest porównać, jak ulica wyglądała przed zniszczeniem i po odbudowie..
4. Nowy Świat (12:30-13:30)
Z Krakowskiego Przedmieścia wpadnijcie na Nowy Świat – jedną z głównych handlowych ulic Warszawy. To świetne miejsce na przerwę – polecam legendarne „Blikle”, kawiarnię działającą od 1869 roku, znaną z przepysznych pączków.
Spacerując, zwróćcie uwagę na piękne XIX-wieczne kamienice z odnowionymi fasadami – przetrwały wojnę i odbudowę miasta.
Pod numerem 67 czeka na was ciekawostka – podwórko z Człowiekiem z Parafiny, nietypową rzeźbą, która stała się już miejską legendą.

Na końcu ulicy, przy placu De Gaulle’a, zobaczycie charakterystyczną sztuczną palmę – współczesną instalację z 2002 roku. Z placu macie też niezły widok na most Poniatowskiego i Wisłę.
Po drodze miniecie sporo przytulnych kawiarni w klimacie starej Warszawy, gdzie warto spróbować tradycyjnych polskich słodkości. W weekendy ulica zamienia się w deptak, co sprawia, że spacer jest jeszcze przyjemniejszy.
5. Centrum miasta (13:45-15:00)


Po przerwie na lunch warto wybrać się do serca współczesnej Warszawy – biznesowego centrum miasta. Nie da się przegapić głównej atrakcji – 237-metrowego Pałacu Kultury i Nauki z 1955 roku.
Na 30. piętrze czeka na was taras widokowy – widać stąd całą Warszawę jak na dłoni. Naprawdę warto poświęcić chwilę na wjazd na górę. Świetnie widać stąd, jak stare miasto płynnie przechodzi w nowoczesne wieżowce.


Tuż obok pałacu znajdują się Złote Tarasy ze swoim charakterystycznym szklanym dachem – idealne miejsce na zakupy albo schronienie, gdy złapie was deszcz. Po drodze zwróćcie uwagę na ciekawy kontrast między stalinowską bryłą pałacu a nowoczesnymi biurowcami warszawskiego City.
Wokół pałacu rozciąga się spory plac – popularne miejsce spotkań warszawiaków.
Stąd łatwo ruszyć dalej – na plac Zbawiciela dotrzecie piechotą w 15 minut, idąc Marszałkowską wśród sklepów i kawiarni.
6. W drodze do Łazienek (15:15-16:00)
Zmierzając do jednego z najpiękniejszych warszawskich parków, Łazienek Królewskich, poznasz nowocześniejszą twarz miasta. Od PKiN ruszaj Marszałkowską, gdzie przedwojenne kamienice sąsiadują z nowoczesnymi galeriami handlowymi i butikami.


Przy placu Zbawiciela nie sposób przeoczyć neogotyckiego kościoła z 1907 roku. Jego charakterystyczne 75-metrowe wieże to jeden z symboli tej części miasta.
Jeśli nogi już odmawiają posłuszeństwa, tuż obok masz stację metra „Politechnika”.
Marszałkowska to prawdziwy puls miasta – tutaj zobaczysz, jak żyje dzisiejsza Warszawa. Po drodze znajdziesz mnóstwo fajnych knajpek i kawiarni, gdzie możesz złapać oddech przed spacerem po parku.
Gdy zauważysz zieloną bramę wjazdową, to znak, że dotarłeś do Łazienek. Na końcu Marszałkowskiej warto zerknąć na dawne kino „Skarpa” – świetny przykład modernizmu z lat 50.
W lecie plac Zbawiciela tętni życiem – często odbywają się tu koncerty i festiwale pod gołym niebem.
7. Łazienki Królewskie (16:00-17:30)


Łazienki to największy park w Warszawie i ulubione miejsce odpoczynku warszawiaków od miejskiego zgiełku.
Zwiedzanie najlepiej zacząć od pomnika Chopina – w letnie niedziele możesz tu za darmo posłuchać koncertów muzyki klasycznej.
Spacerując główną aleją, trafisz na przepiękny amfiteatr na wodzie, gdzie nadal odbywają się spektakle.


Perełką parku jest Pałac na Wyspie, wzniesiony dla Stanisława Augusta, ostatniego króla Polski. W środku czekają na ciebie oryginalne wnętrza z XVIII wieku i królewska kolekcja obrazów.
Park to prawdziwe królestwo zwierząt – dumnie spacerujące pawie, pływające w stawach kaczki i łabędzie, no i wszechobecne wiewiórki (weź dla nich garść orzechów!). Ze wzgórza przy Belwederze roztacza się fantastyczny widok na cały kompleks.


Wychodząc z parku, możesz wpaść na kawę do jednej z przytulnych kawiarenek przy Alejach Ujazdowskich.
Na koniec warto odwiedzić CSW w Zamku Ujazdowskim, gdzie zawsze znajdziesz ciekawe wystawy polskich i zagranicznych artystów.
8. Okolice Ujazdowa (17:30-19:00)


Na zakończenie dnia czeka cię jedna z najbardziej klimatycznych części Warszawy. Zacznij od Parku Ujazdowskiego – możesz przysiąść na ławce przy fontannie i poobserwować miejscowych wyprowadzających psy albo ćwiczących jogę na trawie.
Sercem okolicy jest Zamek Ujazdowski z XVII wieku, obecnie siedziba CSW ze stale zmieniającymi się wystawami.
Stąd już blisko na plac Trzech Krzyży – to tutaj warszawiacy uwielbiają spędzać wieczory w modnych knajpkach i barach.
Warto zajrzeć do Zachęty – nawet jeśli nie planujesz oglądać wystaw, sam neoklasyczny gmach z 1900 roku robi spore wrażenie.
Na kolację polecamy któryś z lokali przy Pięknej – miejscowi cenią je za świetną polską kuchnię i przyjemny klimat. W ciepłe dni możesz usiąść w ogródku z widokiem na park.
Po drodze zwróć uwagę na piękne kamienice z początku XX wieku – świetnie zachowane świadectwo przedwojennej Warszawy. Ta okolica jest szczególnie urokliwa o zachodzie słońca, gdy ostatnie promienie oświetlają zabytkowe fasady.